HIZLI REZERVASYON YAP (09:00 - 23:00 ARASI) +90 533 255 47 67

Sık Sorulan Sorular

Kapadokya balon turu için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Balon turundan 1 gün önce yerli misafirlerimizin isim soy isim ve Tc kimlik bilgileri, yabancı misafirlerimizin ise pasaport bilgileri sivil havacılık kurumuna gönderilmektedir. Daha sonra uçuşa katılacak olan misafirlerimiz adına uçuş izinleri ve sigortaları yapılmaktadır.

Kapadokya Balon turu ödemelerinizi havale / EFT ya da acentamıza gelerek nakit olarak turdan en geç 1 gün önce yapmanız gerekmektedir. Kapadokya bölgesinde sadece balon turlarında ödemenin önceden alınma şartı bulunmaktadır. Bunun sebebi sizin adınıza önceden sigortalarınızın yaptırılmasının zorunlu olmasıdır.

Evet eğer balon turu hava şartlarından dolayı iptal olursa ödemiş olduğunuz tutar hiçbir kesinti yapılmadan size aynen iade edilmektedir. Ancak ödemenizi yaptıktan ve rezervasyonunuz kesinleştikten sonra tura katılmaktan vazgeçerseniz, sabah uyanamazsanız ya da sabah sizi otelinizden alacak olan transfer aracına geç kalırsanız ücret iadesi yapılmamaktadır. Özet olarak sadece hava şartlarından kaynaklı bir iptal olması halinde ücret iadesi yapılmaktadır.

Balon turları genellikle sadece sabahları gün doğumu zamanında yapılmaktadır. Bunun sebebi balonları gün doğumundan sonra ısınan hava da uçma kabiliyetlerini kaybetmeleridir.  Gün doğumu zamanında havanın kaldırma kuvveti daha iyi olması, havanın sakin ve dingin olması da uçuşların sadece gün doğumunda olmasını sağlamaktadır. Sadece çok nadiren kış mevsiminde öğlen uçuşları da yapılabilmektedir. Ancak %99 uçuşlar sadece gün doğumu zamanında yapılmaktadır.

Balon turları rüzgârın durumuna bağlı olarak 50 dakika ile 1 saat 10 dakika arasında değişmektedir. Bunun kararını uçuşu gerçekleştiren pilotlarımız karar vermektedir. Toplam süre ise otelinizden alınmanız, uçuş alanına getirilmeniz, balonların şişirilmesini izlemeniz, uçuşa katılmanız ve sonunda otelinize geri bırakılmanız yaklaşık 3-4 saat sürmektedir.

Balon turları fiyatlarına ücretsiz otel transferi, uçuştan sonra kahvaltı, hatıra madalyası ve alkolsüz şampanya ikramı dahildir.

Kapadokya Balon turu aktivitesine katılacak olan misafirlerimiz sadece firmamıza ait transfer araçları ile uçuş alanına transfer edilebilmektedir. Yani kendi aracınız ile sabah uçuş alanına gelebilmeniz mümkün değildir. Balon turu rezervasyonu yaptıran misafirlerimize bir gün önceden otellerinden alış saatleri söylenmektedir. Misafirlerimizin kendilerine verilen alış saatlerinde otel lobisinde hazır olmaları büyük önem taşımaktadır. Geç kalmanız, uyuya kalmanız ya da sabah vazgeçmeniz durumunda tur ücretiniz iade edilmemektedir.

Aslında balonlara yön verilemez. Sadece tecrübeli pilotlarımız balonları yükseltip alçaltarak havada farklı katmanlar arasında geçişler yapabilmektedir. Bu farklı katmanlardaki farklı hızlarda ve farklı yönlerde esen rüzgarlar ile kısıtlı bir yönlendirme yapabilme imkanları olmaktadır. Bu nedenle yer ekibi havadaki balonu takip ederek iniş yapılacak olan yeri telsiz ile pilotla sürekli iletişim halinde kalarak tespit ederek orada iniş için gerekli hazırlıkları yapar. O nedenle balonlar genellikle kalkış yaptıkları yerlere inemezler.

Balon turuna katılacak olan misafirlerimizin yanlarında kamera, fotoğraf makinası ya da mutlaka cep telefonlarının olmasını tavsiye ederiz. Çünkü Kapadokya’nın muhteşem güzelliklerini ölümsüzleştirebilmeniz ve harika fotoğraflar yakalayabilmeniz için bu cihazlara ihtiyacınız olacak. 🙂