HIZLI REZERVASYON YAP (09:00 - 23:00 ARASI) +90 533 255 47 67
göreme balon turu fiyatları

Göreme Balon Turu Fiyatları

Göreme balon turu fiyatları yıl boyunca sabit değildir. Fiyatlar talebe ve sezona göre değişmektedir. O nedenle tura katılmak istediğiniz tarihi bize belirterek güncel fiyatları hakkında bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.  Örneğin kışın 120-150 Euro civarında olan kişi başı Kapadokya balon turu fiyatları, yazın ise ortalama 250-350 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Balon turlarında misafirleri otellerinden balon firmaları almaktadır. Misafirlerin kendi araçları ile balonları kalkış alanına gelmeleri yasaktır. Uçuşlar sadece sabah gün doğumunda erken saatte yapılmaktadır. Gün içerisinde başka uçuş yapılmamaktadır.

Göreme balon turu fiyatları içerisine ücretsiz çift yönlü otel transferi, uçuştan önce kahvaltı ikramı, hatıra sertifikası, ferdi kaza sigortası, uçuştan sonra ise yapılacak olan şampanya seremonisi dahildir. Göreme balon turu fiyatları 2023 yaz sezonu için ortalama 250 Euro ile 350 Euro arasında değişmektedir.

Mistik yapısıyla Unesco Dünya Mirası listesine giren, tarihi yapısıyla her yıl binlerce turisti ağırlayan Göreme, Nevşehir’in kalbi konumunda. Merkezi konumuyla hem ulaşım kolaylığı sağlayan şehir hem de gizemli yapısıyla birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Göreme balon turu, açık hava müzesi, peri bacaları ve Aşk Vadisi’yle birçok ziyaretçiye keyifli tatil imkânı sunmaktadır. Göreme deyince akıllara şüphesiz balon turu gelir.

En özel deneyimlerin yaşanacağı bölgede özellikle yaz aylarında ziyaretçi akını oluyor. Tarihi ve turistik yapısıyla her gideni kendine hayran bırakan şehir, lezzetli yemekleriyle de gönüllerde taht kurdu. Hal böyle olunca akıllara tek bir soru geliyor: Göreme’de yapılacak tatilin maliyeti nedir?

göreme balon turu fiyatları
göreme balon turu fiyatları

Göreme Balon Turu Fiyatları Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göreme balon turu fiyatları araştırması yaparken aynı zamanda balon turu sayesinde özellikle bir şehri kuşbakışı açısıyla göreceğinize de öğrenmiş olacaksınız. Bir şehri sokak sokak gezerek farklı bir de tepeden bakarak farklı izlenimlere sahip olursunuz. Her bölgede hizmet imkanı bulunmayan balon turları, Nevşehir’de yerli ve yabancı misafirlere ev sahipliği yapıyor. Ayaklarınızı yerden kesecek etkinlikleriyle, konak ve otelleriyle Göreme sizleri keyifli tatile davet ediyor.

Balon turları; 3 güzeler, peri bacaları, yamaçlar, vadiler, taş kiliseler, Kızılırmak, Erciyes Dağı gibi birçok yeri tepeden görmenizi sağlayacak. Özellikle soğuk havalarda yapılması daha uygun olan balon türleri için sabahın erken saatleri tercih edilmektedir. Ortalama olarak yerden 900 metre kadar yükselen balonlar herhangi bir tehdit içermemektedir. Gün doğumunun eşsiz güzelliğinde gerçekleşecek olan turda aynı zamanda uçuş sertifikası da verilmektedir.

Göreme balon turu fiyatları ile uygun fiyata satın aldığınız balon turlarımıza, 6 ila 90 yaş aralığındaki herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan herkesin yapabileceği balon turlarında uçuş sırasında güvenliğe de oldukça önem verilmektedir. Etrafı vadi ve peri bacalarıyla çevrili olan Göreme, UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alıyor.

Göreme Balon Turu ve Gezilecek Yerler

Tarihi dokusundan tutun da mistik ruha sahip yaşam yerleriyle bütüncül sanat kokan Göreme adeta açık hava müzesi. En güzel Meryem Ana fresklerinin bulunduğu kiliselerin de yer aldığı şehirde, yüzyıllardır farklı toplumlar yaşamakta. Bu durum hem Göreme’nin tarihi dokusuna katkıda bulunuyor hem de gelen ziyaretçilere görsel şölen sunuyor.

Rüzgarın esiş hızına ve şiddetine bağlı olarak gezilecek yer sayısı değişmektedir. Balon turlarında ortalama olarak 4 km ila 20 km arasında gezebilme olanağı vardır. Balonun havalanacağı bölgeye gittiğinizde, balon operatörleri, uçuş için gerekli hazırlıkları yaparlar. Bu süreçte operatörünüz rüzgarın hızı ve şiddetine dikkat etmektedir. Gerekli hava koşulları sağlandığı durumlarda uçuş için harekete geçilir. Balon havalandıktan sonra ne kadar sürede havada kalacağını rüzgar esiş kuvveti karar verir. Eğer hava sıcaklığı yükselirse veya yeterli rüzgar yoksa o gün uçuş olmayabilir.

Tüm gerekli koşullar sağlandığında uçuş anında nereleri göreceğinizi biliyor musunuz? Ortalama olarak yerden 900 metre yükselecek olan balonunuz Göreme’de 20 km alana gezinmenizi sağlayacak. Bu alanlar içerisinde Aşıklar Tepesi, Uçsihar Kalesi, Ihlara Vadisi, Ortahisar Kaleleri, Aynalı Kilise, Peribacaları gibi birçok alanı görme şansına sahip olacaksınız.

Balon Turuna Çıkarken Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken 4 Madde

Balon turuna çıkmak isteyen ziyaretçilerin mutlaka bilmesi gereken 5 önemli maddeyi listeledik. Bu maddeler ile turunuz daha da keyifli geçecek.

  • Önceden Rezervasyon Yaptırın

Göreme balon turu fiyatları ister düşük isterde yüksek olsun bunlara rağmen oldukça yoğun talep gören Göreme, Kapadokya ve Nevşehir her yıl binlerce misafirini ağırlıyor. Dolayısıyla gerek hotellerde gerekse de önceden rezervasyon yaptırmadığınız zaman yer bulmanız oldukça zor. Bu yüzden tatil planınızı yaptığınız ilk anda mutlaka otel ve balon turu için rezervasyon yaptırmalısınız.

  • Rahat Ayakkabılar Tercih Edin

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki bu turlar oldukça kalabalık ekiplerle yapıldığı için, balonların sepetlerinde oturma alanları bulunmamaktadır. Yani turunuzun en az 40 dakika süreceğine varsayarsak bu süreç boyunca ayakta durmak zorundasınız. Dolayısıyla rahat ayakkabılar giymeniz turunuzu daha konforlu hale getirecektir.

  • Korunaklı-Kalın Giysiler Giyin

Bilindiği üzere balonlar soğuk havayı severler. Bu yüzden de uçuşlar sabahın erken saatlerinde yapılıyor. Dolayısıyla hava oldukça serin olacaktır. Kalın veya korunaklı giysiler tercih ederek balon turunuzu daha keyifli hale gelecektir.

  • Uçuşunuzu Ölümsüzleştirin

Gökyüzünde eşsiz bir gün doğumu, altta Göreme’nin tarihi dokusu ve unutulmaz bir tatil macerası. Bu anları kim ölümsüzleştirmek istemez ki. Seyahat boyunca bol bol fotoğraf çekimi yapmak her açıdan tatilinizi özel kılacaktır. O yüzden en iyi yol Göreme’ye gelirken fotoğraf makinesiyle gelmek.