HIZLI REZERVASYON YAP (09:00 - 23:00 ARASI) +90 533 255 47 67
soğanlı balon turu fiyatı

Soğanlı Balon Turu Fiyatı

Soğanlı balon turu kesinlikle ölmeden yapılacaklar listesinde yer almalıdır. O muhteşem manzaraya hayran kalacak ve kendinizi bir masal kahramanı gibi hissedeceksiniz. Güneşin doğuşuna ve Kapadokya’nın eşsiz vadilerine yansımasını izlerken adeta büyüleneceksiniz. Soğanlı balon turlarına otel transferi, kahvaltı, sigorta ve şampanya ikramı dahildir. Uçuşlar ortalama 1 saat sürmektedir. Uçuşlarda kullanılan sepetler o günkü yoğunluğa göre 20 ile 28 kişi arasında değişmektedir. Soğanlı vadisi coğrafi yapısı gereği rüzgardan korunaklı olması nedeniyle Göreme bölgesinde uçuşların hava şartlarından dolayı iptal edildiği günlerde bile genellikle yapılmaktadır.  Şu an için Soğanlı Vadisinde günde 11-12 balon uçmaktadır. İlerleyen tarihlerde bu sayı artacaktır. Tur fiyatı ise kişi başı 130-160 euro civarındadır. Fiyatlar dinamik olduğu için aylık olarak güncellendiği için bizi arayarak güncel fiyatlar hakkında bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

Soğanlı Balon Turu Nasıl Yapılır?

Soğanlı balon turu serüveni gün aydınlanmadan, mevsime göre 03:30-06:00 civarında otelinizden alınarak başlamaktadır. Tur firmaları müşterilerine otel geliş gidiş transfer hizmetini vermektedir. Balon tur firmasının ofislerine gelinmekte, burada kahvaltı ikramı ile balon uçuşu hakkında kısa bir bilgilendirme yapılmaktadır. Daha sonra uçuşların yapıldığı alana gelinmekte ve balonların hazırlanışı izlenmektedir. Balonlar hazırlandıktan sonra sepetlere binilmekte ve güvenlik kontrolleri yapılmaktadır. Güneş vadilere kızıl ışıklarını yansıtırken huzur dolu uçuş başlamakta ve hayal bile edemeyeceğiniz güzellikler gözlerinizin önüne serilmektedir.

Hem Kapadokya’da hem de Soğanlı’da yapılan balon turlarına katılım için yaş sınırı 6’dır. Tabi ki 16 yaş altı çocukların ebeveynleri ile katılması gerekiyor. Hamileler, ciddi boyutlarda kalp ve tansiyon hastaları, yeni operasyon geçirmiş kişiler, yükseklik korkusu olanlar balon turlarına katılamazlar. Ayrıca en az 1 saat boyunca ayakta durması için herhangi bir sağlık problemi olan misafirlerimiz için de balon turu aktivitesi tavsiye edilmemektedir.

soğanlı balon turu
soğanlı balon turu

Soğanlı vadisi balon turları ilk başta tehlikeli gibi gelebilmekte ve birçok kişi tereddüt etmektedir. Oysaki en güvenli hava araçlarının balonlar olduğu bilinmektedir. Balon uçuşlarında sıcak hava balonları kullanılmaktadır. Balonların ana gövdesi yanmaz kumaştan üretilir. İçine sıcak hava doldurulan balon yükselir. Balona bağlı sepette yolcular taşınmaktadır. Alçalmaya geçmek için balon içindeki hava dışarı verilir ve balon süzülerek yere iner. Balonun ilerlemesi ise rüzgarla sağlanır. Zaten hava şartları uygun değilse Soğanlı balon turu turu o gün için yapılmaz. Bunun kararını da Sivil Havacılık vermektedir. Balonlarda Sivil Havacılık tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Balon uçuşu sırasında yerden 300 ile 1800 metre yüksekliğe çıkılmaktadır. Yükseldikçe Soğanlı Vadisinin o muhteşem manzarasını geniş açıdan görmek mümkündür. Alçaldıkça coğrafi güzellikleri daha belirgin ve detaylı görmek mümkündür. Soğanlı balon turu her anı farklı güzellikleri gözler önüne sunmaktadır. Bu eşsiz anları video ve fotoğraf çekerek ölümsüzleştirebilirsiniz.

Kapadokyada balona binme, standart ve deluxe turlar yanı sıra kişiye özel ve az sayıda gruplar için seçenekler sunmaktadır. Ancak Soğanlı vadisinde yapılan turlar genellikle standart büyük sepetler ile yapılmaktadır. Standart turlarda 24 ila 28 kişilik sepetler kullanılmaktadır. Fiyat açısından en uygun balon turlarıdır. 12 ila 18 kişilik sepetlerde ki uçuşlar deluxe olarak adlandırılmaktadır ve fiyatları biraz daha yüksektir. Eğer özel bir kutlama için Soğanlı balon turu gerçekleştirmek istiyorsanız 2-4 kişilik özel turları da seçebilirsiniz. Fiyatları oldukça yüksek olan bu turlar genellikle balayı çiftleri tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca evlilik teklifi, yıldönümü kutlamaları için de bu özel turlar seçilebilmektedir.

Balon Turu İçin Bilinmesi Gerekenler

Balon uçuşları sabahın erken saatlerinde yapılmaktadır. Bu saatler yaz aylarında bile serin olabilmektedir. Bu yüzden sıkı giyinmenizi öneriyoruz.

Soğanlı balon turu sırasında en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de şapka, gözlük gibi aksesuarların kullanımıdır. Rüzgarın etkisi ile şapka ve gözlükler uçabileceği için önlem almanızı öneriyoruz.

Özellikle ilkbahar ve yaz ayları için balon turu düşünceniz varsa erken rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde yoğunluk nedeniyle balona binemeden dönebilirsiniz. Tatilinizi planlarken balon turu içinde rezervasyon yaptırmanız faydalı olacaktır.

Birçok Kapadokya tur programında Kapadokya balon turu ve Soğanlı balon turu bulunmaktadır. Tur dahilinde olan balona binişler çok daha ekonomik olmaktadır. Tur programlarını dikkatli incelemenizi öneriyoruz.

Soğanlı balon turu yaklaşık 1 saat sürmektedir. Fiyatlara otel transferi, kahvaltı, uçuş sigortası dahildir. Her katılımcıya uçuş sonrasında sertifika verilmekte ve şampanya patlatılarak kutlama yapılmaktadır.

Soğanlı balon turu Fiyatları

Kapadokya, ilk bahar ve yaz aylarında yoğun turist akınına uğramaktadır. Bu aylarda balon turu fiyatları daha yüksektir. Kış aylarında balon turu talepleri daha az olduğu için fiyatlar düşmektedir. Bayram ve sömestr tatillerinde de yoğun talep nedeniyle fiyatlar daha yüksek olmaktadır. Ortalama fiyatlar kişi başı için yazın 250 euro, kışın ise 100 euro civarındadır. 2024 yaz aylarında standart balon turu fiyatları 3800 TL ile 5200 TL arasında idi. İçinde bulunduğumuz sonbahar için Soğanlı balon turu fiyatları 3000 TL civarındadır. Lüks uçuş fiyatları 6250 TL ile 7750 TL arasında değişmektedir.

Her ne kadar pahalı bir aktivite gibi görünse de Kapadokyada balona binmenin keyfi ve heyecanı buna değeceğini göstermektedir.